Nasza aktywność

Publikacje Projekty

Publikacje







Projekty

Projekt realizowany w ramach Polskiego Towarzystwa Fenyloketonurii

Cel projektu

Prewencja zespołu fenykoketonurii matczynej w populacji pacjentek z PKU i HPA w Polsce, aby zmniejszyć ilość noworodków urodzonych z wadami wrodzonymi, poprawę statystyk opieki perinatalnej, zmniejszenia obciążenia budżetu państwa kosztami leczenia (operacje kardiochirurgiczne, diagnostyka i opieka wielospecjalistyczna) i kosztami socjalnymi związanymi z opieką nad pacjentami z niepełnosprawnością intelektualną.

Etapy projektu

1.

Wspólne stanowisko PTF i propozycja algorytmów postępowania dla poszczególnych specjalności

2.

Opracowanie algorytmów postępowania (schemat pdf) dla każdej z grup w/w specjalistów i upowszechnienie poprzez publikacje, konferencje ogólnopolskie, szkolenia on-line, strony www.ptgip, www.ptf itp.

3.

Działania edukacyjne dla partnerów opieki skoordynowanej poprzez publikację algorytmów na stronach PTF, Gazeta Lekarska, periodykach docierających do jak najszerszej grupy neonatologów, położników i ginekologów, ew. lekarzy rodzinnych. Materiały edukacyjne, webinary, konferencje naukowe.

Długofalowy plan instytucjonalnego dotarcia do grupy pacjentek unikających kontaktu z Poradniami Metabolicznymi- np. Platforma P1- do stworzenia system powiadamiania o petencjalnym zagrożeniu ciąży u pacjentek z chorobami rzadkimi.

4.

Wspólna baza danych: interdyscyplinarna? Opieki koordynowanej nad pacjentkami z PKU w okresie ciąży, aby umożliwić ścisłą współpracę lekarza ch. Metabolicznych i ginekologów-położników?

5.

Budowie świadomości wśród docelowej grupy pacjentek w oparciu o zweryfikowane best practices ze wszystkich ośrodków -psycholodzy

6.

Opcjonalnie- Grant edukacyjny- Zaangażowanie grupy dziennikarzy medycznych - budowanie świadomości społecznej - na poziomie lokalnym i krajowym

7.

Dofinansowanie żywności niskobiałkowej dla pacjentek ciężarnych z PKU- przygotowanie wniosku do HTA w oparciu koszyk podstawowej/ krytycznej listy grup produktów niskobiałkowych w żywieniu kobiet ciężarnych z PKUdietetycy

KIEROWNIK PROJEKTU: prof. dr hab. Bożena Mikołuć
KONTAKT: bozenam@mp.pl